Viete ako spolu súvisia a aký je rozdiel medzi nepokojom a nespokojnosťou?
Možno ste si všimli, že nepokoj a nespokojnosť majú spoločný základ slova – pokoj.
Pokoj je dôležitá a vzácna hodnota a všetci hľadáme a túžime cítiť, prežívať vnútorný pokoj.
Realita v súčasnosti je ale taká, že väčšina ľudí nedokáže ani len plnohodnotne relaxovať a už vôbec nie sa na nejaký ten skutočný vnútorný pokoj aj naladiť. Čo je napokon celkom prirodzené pri spôsobe života, aký vedieme.
Možno ste si to všimli a možno nie.
Neustále preciťujete akýsi nepokoj a vedomú alebo podprahovú nespokojnosť. Rôzne vplyvy z okolitého prostredia na vás tlačia a dokonca to vo vás pestujú. Už od detstva. A všade ste pod tlakom.
Istá miera napätia je v poriadku. Ale ak prekročí hranicu a trvá príliš dlho, určite sa prejaví a podpíše na tom, ako sa budete cítiť a následne aj na vašom zdraví.
Čoraz častejšie sa stretávam s tým, že ľudia trpia rôznymi nepríjemnými pocitmi a stavmi, psychickými, či psychosomatickými ťažkosťami. Prognózy dokonca hovoria, že tieto druhy ťažkostí a aj ochorení čaká prudký nárast a ich výskyt sa má do roku 2020 minimálne strojnásobiť.
Ľahko sa dá totiž uviaznuť a opakovane padnúť do ktorejkoľvek z celospoločenských pascí.
Pozrite sa na to tak. Väčšina ľudí ide rovnakým smerom. Ako jeden prúd. Už v detstve chcete presne to, čo majú iní, v dospievaní potrebujete pre svoje sebavedomie mať a byť rovnakí ako iní a pokračujete v tom po celý život.
Chodíte dokola v spoločných pasciach a veríte tomu, čo je pre vás niečo ako jediné riešenie, jediná pravda, ktorú presadzujete a sa za ňu hádate.
A ak si pozriete metódy práce a pristupovania k ľuďom aj na takmer všetkých súčasných pracoviskách, môžete jasne vidieť trend zacielenia na zvyšovanie a udržiavanie permanentnej hladiny napätia, stresu, neistoty a obáv, aby zo zamestnancov, teda z vás, doslova vytlačili a vyžmýkali čo najviac.
A to bez ohľadu na to, aký to má dôsledok a dopad na celkovú atmosféru a životnú úroveň spoločnosti ako takej a celkovo na ľudské šťastie a zdravie. Stávate sa pracovnou silou, ktorá má nejakú životnosť a potom ju treba zas vymeniť a nahradiť novou.
Ak tomu celému podliehate, potom je veľmi jednoduché vami manipulovať. Pozrite okolo seba a na svoj život. Čo robíte, ako myslíte a čomu sa venujete deň čo deň.
Roky sa neustále zaoberám témou, o čom je ľudské správanie, trápenie sa a utrpenie. Ale hlavne také trápenie sa, ktoré by z môjho pohľadu ani nemuselo byť. Lebo toho skutočného utrpenia je vo svete viac než dosť.
A viete k čomu som napokon dospela? Na čo som prišla? Vyzerá to tak, že trápenie sa, sužovanie a kumulovanie stresu je niečo ako prevládajúci spôsob prístupu k životu a dokonca by sa dalo povedať, že ide o veľmi rozšírený a zaužívaný životný štýl.
Nuž a v tom prípade, ak ide o životný štýl, potom je viac ako isté, že sa s tým dá aj čosi urobiť.
Čo s tým urobíte vy? Čo urobíte, aby ste nepadli do sumáru očakávaných štatistických čísel ani vy a ani vaši blízki?
Napíšte.
Skúste chvíľu vnímať svoje pocity. Čo pociťujete pri počúvaní takýchto informácií? Možno nič. A možno také veľmi jemné chvenie, v ktorom je kúsok aj radosti aj nádeje, taký jemný nepokoj. A možno cítite pobúrenie a nespokojnosť.
Chápete už iste, aký je rozdiel medzi tvorivým nepokojom a nespokojnosťou.
Ak pociťujete tvorivý nepokoj, hľadajte kľúčový krok a urobte ho.
Ak pociťujete nespokojnosť, sústreďte sa a hľadajte najskôr všetko, za čo môžete byť vďační a ďakujte.
S láskou
Viera Spring,