Žijete šťastný život alebo provizórium?

Žijete šťastný život alebo provizórium?

Veríte tomu, že raz budete žiť šťastný život? Veríte si, že to dáte a potom už budete šťastní a spokojní? Čo všetko musíte preto splniť a urobiť? Čo stojí medzi vy a vaše šťastie a spokojnosť?

Určite si na to viete odpovedať.

Sadnite si na chvíľočku a skúste sa stíšiť. Čo to je? A ak TO dosiahnete, potom už budete najšťastnejším človekom.

Spokojní a šťastní budeme až potom, keď sa už konečne zbavíme nejakej záťaže. Poplatíme všetky účty. Stretneme pravú lásku. Budeme mať rodinu. Potom, keď už deti vyrastú. Alebo až keď pôjdeme do dôchodku.

Mám jednu  blízku bytosť a tá si celý život plánovala, ako si budú s manželom užívať, keď už pôjdu do dôchodku. Budú cestovať a chodiť do kúpeľov a všetko, po čom túžila, ako by chcela žiť, tak to jednoducho presunula, že až potom, na dôchodku. Medzitým si manžel našiel inú, s ktorou chodil do kúpeľov a cestoval. Aj s ňou odišiel. Pred dôchodkom.

Alebo inú známu. Bola presvedčená, že budú žiť s partnerom lepší život a rozvíjať ten pravý vzťah, keď vytvoria iný domov, lebo žili roky v takom provizóriu. A tak prerábali dom. A potom sa rozišli.

Alebo ešte jednu. Hovorila, ako miluje jedného človeka, popisovala jeho zložitý životný príbeh, a potom, raz, spomínala, že si niekoho našiel a že je šťastný. To je skvelé, reagovala som, to sa za neho tešíš, nie? Zadívala sa na mňa skúmavo – podozrievavým pohľadom a povedala. Ty si sa asi zbláznila nie? Budem šťastná potom, keď…

Mohla by som tu napísať veľa ďalších príkladov na potom. Určite aj vy niečo poznáte z vášho života a života ľudí, ktorých poznáte.

Potom jednoducho neexistuje. Ak si myslíte, že budete šťastní potom, keď, tak nebudete. Lebo prídete na to, že ešte toto a ešte tamto, a potom.

Šťastie odkladáte a odsúvate, máte pocit, že je to niečo, na čo asi práve teraz nemáte vhodné podmienky a čas. Šťastní budete, ak niečo dokážete, stihnete, dokončíte, vyrovnáte, vyrastiete, budete mať, a podobne.

Celé je to náš omyl.  Nie osobný ale spoločenský. Nejako sa to tak traduje, že kto je ten, kto môže byť šťastný a kto nie.

Kto má právo byť šťastný a kto nie, lebo sa to k jeho životnej situácii, akosi, nehodí.

Ako môže byť niekto taký spokojný alebo dokonca šťastný, keď. Poburuje to. Hráme takú hru a role. Úplne prirodzene.

Vždy sa nájde ešte niečo, čo je dôležitejšie ako naše šťastie a až potom môžeme byť šťastní, ak to niečo dosiahneme.

Celé je to nekonečný sled podmieňovania.

Jedine vy ho môžete zastaviť.

Dobre, dobre, poviete si, ale ako mám byť šťastný, keď mám dlhy a tlačí to na mňa a neviem, čo s tým? Skrachoval som, nevyšiel mi projekt. Alebo ako mám byť šťastný, keď neviem nájsť prácu, alebo ako mám byť šťastný, keď som chorý?

A zas si poviete, dobre, dobre, sú ľudia, ktorí sa trápia pre úplné maličkosti, ale ja mám, naozaj, vážny problém, stratil som niekoho blízkeho, alebo môj blízky trpí a ja som bezmocný a neviem ako mu pomôcť. Tak ako mám byť šťastný. Budem šťastný, potom, keď.

Ale potom, priatelia, neexistuje.

 • Prestaňte odkladať šťastie na dobu neurčitú a gúľať ho pred sebou ako guľu, ktorú nikdy nedobehnete, lebo ju odkopávate pred sebou. Len čo sa k nej priblížite, už aj do nej šťuchnete, nech sa odkotúľa, lebo ešte toto a tamto.
 • Tlačí na vás niečo? Pustite to.
 • Neviete si nájsť prácu? Ako si ju chcete nájsť, v takom naladení a nedôvere v seba a svoj život?
 • Naozaj ste chorý? A ako sa chcete uzdraviť, keď sa trápite a týrate bolestivými myšlienkami a z toho pocitmi?
 • Stratili ste blízkeho? Doprajte mu pokoj, lásku a šťastie, aj keď vám chýba. To sa mi všetko ľahko povie, ale aj ja to poznám, nielen vy.
 • Niekto si našiel iného partnera, či partnerku? Opustil vás. Zradil. Ostanete do konca života v pozícii trucovitého dieťaťa, ktorému vzali hračku alebo prijmete novú etapu vášho života?
 • Trápite sa kvôli niekomu, koho milujete a neviete, ako mu pomôcť, cítite sa v tom bezmocne a bezradne? Minimálne jednou vecou to môžete urobiť.
 • Každý deň mu ukázať vašu láskyplnú a šťastnú tvár. Emócie sú nákazlivé. Odovzdávajte šťastie a lásku a nie smútok a strach.

Rozpustite predstavu o šťastí, ktoré je nedosiahnuteľné a každým vaším krokom, ako sa mu usilujete priblížiť sa, ono, teda šťastie, o krok vzdiali.

Veľa šťastia, práve teraz

S láskou

Viera Spring

Viera Spring
Milujem ľudí, život, prírodu, spiritualitu, náš svet. A vidím v ňom okrem krásy a potenciálu aj veľa zbytočného trápenia. Mojím veľkým želaním a zároveň poslaním je urobiť všetko preto, aby čo najviac ľudí odhalilo vlastné pasce a oslobodilo sa. Premenilo pasce na podporujúce zdroje úsilia a začalo žiť a realizovať sa viac vedome a v láske. Lebo dať priestor lepším stránkam ja a vyšším častiam našej ľudskej prirodzenosti, je skvelou vyhliadkou pre lepšiu a radostnejšiu budúcnosť ľudstva aj planéty Zem. čím sa zaoberám, nájdete tu
 • Stiahnite si e-book zadarmo 5 princípov

  Päť princípov Zmenia váš život a pohľad na svet. Kniha vás obohatí a prinesie riešenia a celkom nové momenty. Pochopením a osvojením si 5 princípov, dokážete, cielene a pozitívne, ovplyvniť procesy tvorenia vašej reality, aby ste sa posúvali, k lepšiemu, spokojnejšiemu a radostnejšiemu životu a svetu.

 • Stiahnite si e-book zadarmo Vedomá sebarealizácia

  E-book obsahuje informácie o spôsobe vnímania seba a sveta, cestou vedomej sebarealizácie. Nájdete odpovede, čo je - vedomá sebarealizácia a ako začať žiť vedomý život. Uskutočnite svoje plány a vytúžené zmeny. Začnite. Čo vás čaká na ceste? Poradím vám prvých 3+ 5 krokov ako začať a odporučím 8 cvičení.

 • Najnovšie články