Ne-pokoj a ne-spokojnosť. Ako na to.

Viete ako spolu súvisia a aký je rozdiel medzi nepokojom a nespokojnosťou?

Možno ste si všimli, že nepokoj a nespokojnosť majú spoločný základ slova – pokoj.

Pokoj je dôležitá a vzácna hodnota a všetci hľadáme a túžime cítiť, prežívať vnútorný pokoj.

Realita  v súčasnosti je ale taká, že väčšina ľudí  nedokáže ani len plnohodnotne relaxovať a už vôbec nie sa na nejaký ten skutočný vnútorný pokoj aj naladiť. Čo je napokon celkom prirodzené pri spôsobe života, aký vedieme.

Možno ste si to všimli a možno nie.

Neustále preciťujete akýsi nepokoj a vedomú alebo podprahovú nespokojnosť. Rôzne vplyvy z okolitého prostredia na vás tlačia a dokonca to vo vás pestujú. Už od detstva.  A všade ste pod tlakom.

Istá miera napätia je v poriadku. Ale ak prekročí hranicu a trvá príliš dlho, určite sa prejaví a podpíše na tom, ako sa budete cítiť a následne aj na vašom zdraví.

Čoraz častejšie sa stretávam s tým, že ľudia trpia rôznymi nepríjemnými pocitmi a stavmi, psychickými, či psychosomatickými ťažkosťami. Prognózy dokonca hovoria, že  tieto druhy ťažkostí a aj ochorení  čaká prudký nárast a ich výskyt sa má do roku 2020 minimálne strojnásobiť.

Ľahko sa dá totiž uviaznuť a opakovane padnúť do ktorejkoľvek z celospoločenských pascí.

Pozrite sa na to tak. Väčšina ľudí ide rovnakým smerom. Ako jeden prúd. Už v detstve chcete presne to, čo majú iní, v dospievaní potrebujete pre svoje sebavedomie mať a  byť rovnakí ako iní a pokračujete v tom po celý život.

 • Vyštudujete, založíte rodinu,
 • zoberiete prinajlepšom jednu hypotéku a
 • bojíte sa, aby ste neprišli o prácu a s tým aj o strechu nad hlavou.
 • Túžite mať a žiť rovnakým spôsobom života ako ostatní a
 • nechávate na seba pôsobiť a v sebe vyvolávať rôzne umelé túžby a potreby,
 • aby ste žili v konečnom dôsledku vlastne ako ani žiť nechcete a
 • aby ste kupovali, čo nepotrebujete a
 • aby ste jedli, čo neprospieva vášmu telu a
 • robili aktivity, ktoré neprospievajú vašej mysli a duši.

Chodíte dokola v spoločných  pasciach a veríte tomu, čo  je pre vás niečo ako jediné riešenie, jediná pravda,  ktorú presadzujete a sa za ňu hádate.

A ak si pozriete metódy práce a pristupovania k ľuďom aj na takmer všetkých súčasných pracoviskách, môžete jasne vidieť trend zacielenia na zvyšovanie a udržiavanie permanentnej hladiny napätia, stresu, neistoty  a obáv, aby zo zamestnancov, teda z vás, doslova vytlačili a  vyžmýkali  čo najviac.

A to bez ohľadu na to, aký to má dôsledok a dopad na celkovú atmosféru a životnú úroveň spoločnosti ako takej a  celkovo na ľudské šťastie a zdravie. Stávate sa pracovnou silou, ktorá má nejakú životnosť a potom ju treba zas vymeniť a nahradiť novou.

Ak tomu celému podliehate, potom je veľmi jednoduché  vami manipulovať. Pozrite okolo seba a na svoj život. Čo robíte, ako myslíte a čomu sa venujete deň čo deň.

Roky sa neustále zaoberám témou, o čom je ľudské správanie,  trápenie sa a utrpenie. Ale hlavne také trápenie sa, ktoré by z môjho pohľadu ani nemuselo byť. Lebo toho skutočného utrpenia je vo svete viac než dosť.

A viete  k čomu som napokon dospela? Na čo som prišla? Vyzerá to tak, že trápenie sa, sužovanie a kumulovanie stresu je niečo ako prevládajúci spôsob prístupu k životu a dokonca by sa dalo povedať, že ide o veľmi rozšírený a zaužívaný  životný štýl.

Nuž a v tom prípade, ak ide o životný štýl, potom je viac ako isté, že sa s tým dá aj čosi urobiť.

Čo s tým urobíte vy?  Čo urobíte, aby ste nepadli do sumáru očakávaných štatistických čísel ani vy a ani vaši blízki?

Napíšte.

Skúste chvíľu vnímať svoje pocity. Čo pociťujete pri počúvaní takýchto informácií? Možno nič. A možno také veľmi jemné chvenie, v ktorom je kúsok aj radosti aj nádeje, taký jemný nepokoj. A možno cítite pobúrenie a nespokojnosť.

Chápete už iste, aký je rozdiel medzi tvorivým nepokojom a nespokojnosťou.

 • tvorivý nepokoj môžete spojiť s niečím tvorivým, výzvou, prijatím, láskou, posúva vás k nejakému kroku a začnete tvorivým prístupom hľadať riešenia,
 • nespokojnosť môžete spojiť s niečím deštrukčným, odmietavým, hnevom, strachom, niečím, čo vás skôr drží, aby ste neurobili potrebný krok. iba nespokojne kritizujete a nadávate.

Ak pociťujete tvorivý nepokoj, hľadajte kľúčový krok  a urobte ho.

Ak pociťujete nespokojnosť, sústreďte sa a hľadajte najskôr všetko, za čo môžete byť vďační a ďakujte.

S láskou

Viera Spring,

Viera Spring
Milujem ľudí, život, prírodu, spiritualitu, náš svet. A vidím v ňom okrem krásy a potenciálu aj veľa zbytočného trápenia. Mojím veľkým želaním a zároveň poslaním je urobiť všetko preto, aby čo najviac ľudí odhalilo vlastné pasce a oslobodilo sa. Premenilo pasce na podporujúce zdroje úsilia a začalo žiť a realizovať sa viac vedome a v láske. Lebo dať priestor lepším stránkam ja a vyšším častiam našej ľudskej prirodzenosti, je skvelou vyhliadkou pre lepšiu a radostnejšiu budúcnosť ľudstva aj planéty Zem. čím sa zaoberám, nájdete tu
 • Stiahnite si e-book zadarmo 5 princípov

  Päť princípov Zmenia váš život a pohľad na svet. Kniha vás obohatí a prinesie riešenia a celkom nové momenty. Pochopením a osvojením si 5 princípov, dokážete, cielene a pozitívne, ovplyvniť procesy tvorenia vašej reality, aby ste sa posúvali, k lepšiemu, spokojnejšiemu a radostnejšiemu životu a svetu.

 • Stiahnite si e-book zadarmo Vedomá sebarealizácia

  E-book obsahuje informácie o spôsobe vnímania seba a sveta, cestou vedomej sebarealizácie. Nájdete odpovede, čo je - vedomá sebarealizácia a ako začať žiť vedomý život. Uskutočnite svoje plány a vytúžené zmeny. Začnite. Čo vás čaká na ceste? Poradím vám prvých 3+ 5 krokov ako začať a odporučím 8 cvičení.

 • Najnovšie články